1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg

Naujienos

Šilumos ūkio pertvarkos tikslas – sumažinti kainas vartotojams

Socialdemokratai inicijavo šilumos ūkio pertvarką, kurios tikslas - iš esmės atpiginti šilumos gamybą Vilniuje ir Kaune. Pagal pertvarkos planą į Vyriausybės kontrolę pereitų ir iki 2016 metų būtų modernizuotos šių miestų šilumos jėgainės.
Seime LSDP Energetikos komiteto pirmininkės Birutės Vėsaitės iniciatyva surengtoje konferencijoje „Šilumos ir energetikos ūkio pertvarka“ buvo aptariami Vilniaus ir Kauno miestų šilumos ūkio pertvarkos projektai. Taip pat renginyje aptarta, kaip efektyviausiai panaudoti ES struktūrinių fondų lėšas energetikoje, įvertinant realius komunalinių atliekų kiekius energijos gamybai, mažinant sąvartynuose užkasamų atliekų mastą.

„Vertinant drastiškus pasikeitimus dujų, šilumos ir elektros sektoriuose, dabar aktualu dar kartą panagrinėti šilumos ūkio pertvarkos projektus, ypač Kauno mieste“, -  sakė Birutė Vėsaitė. Naujai įrengtos komunalines  atliekas ir biokurą  naudojančios kogeneracinės  elektrinės pagamintų 60 proc.  šilumos, reikalingos dviejų didžiausių miestų centrinės šildymo sistemos vartotojams, taip pat gamintų elektrą.

Projekto įgyvendinimas pavestas valstybės valdomai energetikos įmonių grupei „Lietuvos energija“. Vilniuje projekto įgyvendinimui  preliminariu vertinimu reikėtų iki 1,2 mlrd. Lt, Kaune – iki 700 mln. Lt. Šilumos kaina būtų nustatoma Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos.  Skaičiuojama, kad vartotojams šiluma atpigtų apie 20 proc. Vidutinis  namų ūkis  (60 kv. m butaugiabas nerenovuotame dutyje) per šildymo sezoną galėtų sutaupyti apie 500 litų.

Vilniaus ir Kauno šilumos ūkio pertvarkos projektai būtų įgyvendinami naudojantis ES parama iš 2014-2020 metų finansavimo periodo.Pasak konferencijoje dalyvavusio Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus, socialdemokratai ėmėsi ne tik šilumos, bet ir viso energetikos ūkio pertvarkos. „Svarbiausias mūsų Vyriausybės darbo rezultatas – energetikos kainų lūžis.“  Nors per visus nepriklausomybės  metus būdavo deklaruojama, kad reikia išsivaduoti iš energetinės salos statuso, valdžiai pasyviai stebint, paslaugų kainos vartotojams nuolat augo ir tik dabar kainų augimo kreivė ėmė leistis žemyn. „Iškėlėme sau užduotį – sumažinti monopolininkų įtaką ir šildymo kainas gyventojams“, - konferencijoje sakė Premjeras.

Vienas iš esminių šilumos ūkio pertvarkos siekų – sudaryti sąlygas pereiti nuo iškastinio prie vietinio kuro – biokuro, atliekų, durpių, biodujų – panaudojimo, net ir turint alternatyvių gamtinių dujų tiekimo šaltinių, nesaugu priklausyti nuo vienos rūšies žaliavos – jos kainų svyravimo. . Premjeras prioritetu įvardija iškastinio kuro pakeitimą vietiniu kuru. Tai leistų išspręsti ir kitas problemas – darbo vietų kūrimą, didinti energetinių išteklių įvairovę, stabdyti kapitalo išvežimą iš Lietuvos. Dalyvauti šilumos ūkio pertvarkos projektuose kviečiami  privatūs investuotojai, gali prisidėti ir savivaldybės.

Pagerank

Visos teisės saugomos. © www.birutevesaite.lt. E-sprendimas: Aurelija Lankelienė ir a4joomla.com